Ortodoncja

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem wrodzonych i nabytych wad zgryzu i nieprawidłowości w ustawieniu zębów. 80% wszystkich wad zgryzu ma charakter nabyty. Prowadzi do nich ssanie kciuka, używanie nieprawidłowych smoczków czy oddychanie przez usta. Jednak najczęściej powodem wad nabytych zgryzu u dzieci jest próchnica zębów mlecznych. Zęby te odgrywają bardzo istotną rolę w rozwoju całego narządu żucia. Jeśli dziecko w zbyt wczesnym wieku straci zęby mleczne, tkanka kostna wyrostka zębodołowego nie rozwija się – jej ulega zahamowaniu. W konsekwencji, w momencie wyżynania się zębów stałych zabraknie dla nich miejsca w łuku zębowym i będą wyrastać krzywo.
Leczenie ortodontyczne można można rozpocząć w każdym wieku. Proste zęby to nie tylko estetyczny wygląd ale także zmniejszone ryzyko próchnicy, lepsza kondycja dziąseł oraz dobra higiena całej jamy ustnej. Lekarz ortodonta opracowuje plan leczenia na podstawie modeli diagnostycznych oraz zdjęć rentgenowskich – tele RTG i zdjęcia panoramicznego i wybiera najlepszy z możliwych planów leczenia.
W leczeniu ortodontycznym stosujemy aparaty ruchome i stałe.

Aparaty ortodontyczne ruchome stosujemy głównie u dzieci i młodzieży – kiedy organizm rośnie. Zastosowane w porę dają bardzo dobre rezultaty, ale wymagają od młodych pacjentów przestrzegania zaleceń lekarza. Aparaty te są samodzielnie wyjmowane z jamy ustnej. Pozwalają one na korygowanie nadmiernego wychylenia zębów do przodu i do tyłu.

Aparaty ortodontyczne stałe to zamki i pierścienie ortodontyczne, które są mocowane specjalnym klejem do zębów pacjenta. Do nich przymocowuje się sprężysty drut, który naciskając na zęby ze stałą siłą wymusza przesuwanie zębów. Można w ten sposób przesuwać zęby do przodu, tyłu, na boki oraz obracać je wokół własnej osi. Aparaty te są przymocowywane do zębów przez okres około 2 lat. Po zdjęciu aparatu stałego należy zastosować leczenie podtrzymujące (retencja) za pomocą innego aparatu lub specjalnych płytek. W zależności od rodzaju zastosowanego zamka rozróżniamy aparaty metalowe, ceramiczne (w kolorze zębów), szafirowe ( z monokrystalicznego szafiru).
W przypadkach poważnych wad wrodzonych, przed leczeniem aparatem ortodontycznym stosuje się zabiegi chirurgiczne.
Leczenie ortodontyczne jest leczeniem długotrwałym. Aby przyniosło oczekiwany rezultat należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej oraz ściśle przestrzegać zaleceń ortodonty.