Implant to tytanowy wkręt zastępujący korzeń utraconego zęba. Umieszcza się go na stałe w kości szczęki lub żuchwy aby uzupełnić braki w naturalnym uzębieniu pacjenta.
Za pomocą implantów można uzupełnić:
- brak pojedynczego zęba – korona na implancie,
- brak kilku zębów – most na implantach,
- brak wszystkich zębów – most na implantach (uzupełnienie stałe) lub proteza na implantach (uzupełnienie ruchome),
Implanty dentystyczne są najbardziej komfortowym i najtrwalszym rozwiązaniem niemal u każdego pacjenta. W przeciwieństwie do rozwiązań protetycznych opartych o zęby własne, zastosowanie implantów nie wymaga opracowania i zniszczenia zębów przeznaczonych na filary. Pomimo, iż wszczepienie implantów wiąże się z zabiegiem chirurgicznym to działanie z tym związane jest o wiele mniej inwazyjne niż szlifowanie zdrowych zębów pod mosty czy korony.
Implanty pozwalają zachować także tkankę kostną w miejscu i wokół utraconego zęba. Przywracają niemal 100% siły żucia. Narząd żucia zostaje zrekonstruowany i pacjentowi zostaje przywrócony nie tylko estetyczny wygląd, ale także komfort przeżuwania.
Implanty doskonale eliminują brak jednego bądź kilku zębów. Kolejnym zastosowaniem jest ich wykorzystanie jako stabilnych filarów dla dużych protez. W przypadku całkowitego bezzębia możliwe jest wykonanie protezy mocowanej do implantów.
Implanty stomatologiczne można stosować u prawie wszystkich osób, u których proces rozwoju kości został zakończony. Nawet u starszych pacjentów rzadko występują przeciwwskazania do zastosowania implantów. Najważniejsze wymagania, jakie muszą być spełnione to dobry stan kości i odpowiednia ich objętość, prawidłowo przebiegające procesy gojenia i zachowanie odpowiedniego poziomu higieny jamy ustnej. Uwaga: palenie tytoniu zwiększa ryzyko utraty implantu.
Zabieg chirurgiczny związany z osadzeniem implantu (implantacja) przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i zazwyczaj nie powoduje on większych dolegliwości, nie wymaga zwolnienia lekarskiego. Obrzęk błony śluzowej i niewielka bolesność mogą utrzymywać się przez kilka dni po zabiegu, ale łagodzą je środki przeciwbólowe i chłodzące.