Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem wrodzonych i nabytych wad zgryzu i nieprawidłowości w ustawieniu zębów. 80% wszystkich wad zgryzu ma charakter nabyty. Prowadzi do nich ssanie kciuka, używanie nieprawidłowych smoczków czy oddychanie przez usta. Jednak najczęściej powodem wad nabytych zgryzu u dzieci jest próchnica zębów mlecznych. Zęby te odgrywają bardzo istotną rolę w rozwoju całego narządu żucia. Jeśli dziecko w zbyt wczesnym wieku straci zęby mleczne, tkanka kostna wyrostka zębodołowego nie rozwija się – jej ulega zahamowaniu. W konsekwencji, w momencie wyżynania się zębów stałych zabraknie dla nich miejsca w łuku zębowym i będą wyrastać krzywo.

 

W leczeniu ortodontycznym stosujemy aparaty ruchome i stałe.

 

Aparaty ortodontyczne ruchome stosujemy głównie u dzieci i młodzieży – kiedy organizm rośnie. Zastosowane w porę dają bardzo dobre rezultaty, ale wymagają od młodych pacjentów przestrzegania zaleceń lekarza. Aparaty te są samodzielnie wyjmowane z jamy ustnej. Pozwalają one na korygowanie nadmiernego wychylenia zębów do przodu i do tyłu.

 

Aparaty ortodontyczne stałe to zamki i pierścienie ortodontyczne, które są mocowane specjalnym klejem do zębów pacjenta. Do nich przymocowuje się sprężysty drut, który naciskając na zęby ze stałą siłą wymusza przesuwanie zębów. Można w ten sposób przesuwać zęby do przodu, tyłu, na boki oraz obracać je wokół własnej osi. Aparaty te są przymocowywane do zębów przez okres około 2 lat. Po zdjęciu aparatu stałego należy zastosować leczenie podtrzymujące (retencja) za pomocą innego aparatu lub specjalnych płytek. W zależności od rodzaju zastosowanego zamka rozróżniamy aparaty metalowe, ceramiczne (w kolorze zębów), szafirowe ( z monokrystalicznego szafiru).

 

W przypadkach poważnych wad wrodzonych, przed leczeniem aparatem ortodontycznym stosuje się zabiegi chirurgiczne.

 

Leczenie ortodontyczne jest leczeniem długotrwałym. Aby przyniosło oczekiwany rezultat należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej oraz ściśle przestrzegać zaleceń ortodonty.

 

Copyright © 2009 - 2019 Alfa Dent
IT.PStudio - tanie projektowanie i tworzenie stron internetowych